Böyle Olur Köy Düğünü-izle
Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri çerçevesinde Osmangazi Belediyesi, gerçek bir köy düğünü ile geleneksel değerleri günümüze taşıdı.
Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 8.si gerçekleştirilen “Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri” kapsamında düzenlenen köy şenliği ile Küçükdeliller ve Güneybudaklar köylerinde adeta bayram havası yaşandı. Geleneksel köy düğünü ile hem binlerce yıllık gelenek bir kez daha tekrar edildi hem de iki köyün yatırım ihtiyaçları Osmangazi Belediyesi tarafından giderildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Küçükdeliller ve Göçkebudaklar köylerinde aylardır süren hummalı çalışmanın ardından “Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri”etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen köy şenliği yüzlerce kişinin katılımıyla yapıldı. Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri’nin en renkli etkinliklerin biri olan geleneksel köy düğünü, kız tarafı olan Küçükdeliller Köyü’nde halk oyunları gösterisi ile başladı.

KÜÇÜKDELİLLER KÖY KONAĞI AÇILDI

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa eski milletvekilleri Abdulmecit Alp ve Faruk Anbarcıoğlu, belediye bürokratları ile çok sayıda vatandaşın katıldığı düğün öncesinde Osmangazi Belediyesi tarafından inşa edilen köy konağı hizmete açıldı. Başkan Dündar burada yaptığı konuşmada, 8 yıldır devam eden Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri ile Osmanlı’yı kuran kardeşlik, barış, adalet, hoşgörü felsefesinin günümüze taşındığını söyledi. Başkan Dündar, hızlı kentleşme sürecinde birçok geleneğin bir süre sekteye uğradığını ancak bu tür etkinliklerle geleneklerin de tekrar ayağa kaldırıldığını aktarırken, etkinliklere her geçen yıl ilginin daha fazla olduğunu kaydetti. Başkan Dündar, geleneksel hale gelen köy düğünü ile binlerce yıllık geleneğin yaşatılmasının yanı sıra düğünlerin yapıldığı köylere belediye tarafından yatırım da yapıldığının altını çizerek, “Amacımız birlik ve beraberlik içinde Bursamızın bu anlamlı gününü çeşitli etkinliklerle kutlamaktı, görüyorum ki bunu başardık. Bugünde burada gerçek bir düğüne ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bizleri yalnız bırakmayan ve her zaman destekleyen değerli halkımıza teşekkür ediyorum. Hayatınız şenlik olsun” temennisinde bulundu. Dündar’ın konuşmasının ardından önceki yıl yanan köy konağının yerine yapılan 3 katlı modern Küçükdeliller Köy Konağı hizmete açıldı.

GELİNİ EVİNDEN BAŞKAN ALDI

Meydanda köyün gençleri ve folklor ekibiyle birlikte oynanan oyunlara katılan Başkan Dündar, daha sonra gelini almak için kız evine geçti. Burada geleneklere göre sopanın ucuna bağlanan soğanı vurması gereken Başkan Dündar, sapanla üçüncü denemesinde soğanı vurdu. Kızın evinden alınarak meydana getirilmesinin ardından erkek evi olan Güneybudaklar Muhtarı ile önünü kesen Küçükdeliller köyü gençleri arasında pazarlık başladı. Gençlerle muhtar bir koç karşığı anlaştı. Gençler Başkan Dündar’dan da spor sahası sözü aldı. Anlaşmanın tamamlanmasının ardından ata binen gelini köy çıkışında uğurlayan Başkan Dündar, daha sonra Güneybudaklar Köyü’ne geçti ve bu kez erkek tarafı olarak gelini karşıladı.

DAMAT EVİ GÜNEYBUDAKLAR

Köy düğününün ikinci durağı olan Güneybudaklar Köyü’nde de yüzlerce vatandaş şenliğin coşkusunu yaşadı. Köy meydanına akın eden vatandaşlar davul zurna eşliğinde folklor gösterileriyle coşarken, Başkan Dündar’ın ata binmiş gelini şenlik alanına getirmesiyle coşku doruğa ulaştı. Köy meydanında Merve Yüktaşan ile Murat Dere’nin nikâhını kıyan Başkan Dündar, “Burada Balkanlar’dan Yavru Vatan Kıbrıs’tan gelen insanlar var. Bu düğünü sadece Bursa değil dünya izliyor. Herkes Merve ile Murat’ın aşkını konuşuyor” dedi. Başkan Dündar’ın konuşması duygusal anlar yaşanmasına yol açarken, nikâhın ardından gelinle damadın kucaklaşması görülmeye değer sahneler oluşturdu. Gelin Merve (Yüktaşan) Dere, Başkan Dündar’dan iş talep etti, Başkan Dündar da gençlerin taleplerinin karşılama sözü verdi.

Düğün törenine katılanlara Osmangazi Belediyesi tarafından etki pilav ve ayran ikram edildi.YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Benzer Videolar

Ensar Web Tasarım