Keles’in Sıcak Yüzü, Ersan Özdemir
Keles’in Sıcak Yüzü, Ersan Özdemir
Ersan Özdemir Keles’in, Dağ Yöresi’nin belki de en yetenekli genç isimlerinden birisi. Onu yazmaya bu sütunların az geleceğini biliyorduk. Ama bu mütevazi ve güler yüzlü sesi sizlerle buluşturmadan geçemezdik. İşte...
2 Mayıs 2013 00:17
Font1 Font2 Font3 Font4
ss

Ersan Özdemir Keles’in, Dağ Yöresi’nin belki de en yetenekli genç isimlerinden birisi. Onu yazmaya bu sütunların az geleceğini biliyorduk. Ama bu mütevazi ve güler yüzlü sesi sizlerle buluşturmadan geçemezdik. İşte Keles Güncel tam bu noktada bağlama ve müzik ustalarından sevgili Ersan Özdemir’i geç de olsa sizlerle buluşturdu. İmkânları daha iyi yerlerde bu iş yapsaydı ve yörede daha çok tanınsaydı yani ilk çıktığında onu hissedenler çok olsaydı kim bilir şimdi bizi nerede temsil ediyor olacaktı.
Kendi emekleriyle sesini duyuran, arkadaşlarını da beraberinde sırtlayan ve özgür bir biçimde yoluna devam eden Ersan Özdemir‘i şimdi de kendinden dinleyelim.

Sevgili Ersan, hayatla ve müzikle tanışmanı okuyucularımıza anlatır mısın?

1978 yılında Keles’te doğdum. Müzikle ilk tanışmam ilkokul yıllarıma kadar uzanır. O zamanki sınıf öğretmenimiz Halil Şahan’ın bizlere çaldığı mandolinin sesi ve söylediği türküleri ben de o kadar yer etmiş olacak ki küçük yaşlardan itibaren kendimi müziğin içinde buldum. Ders aralarında çıkar sahnedeymişim gibi kendimi vererek zamanın ünlü müzisyenlerinin parçalarını söylerdim. Çocukluğumdan beri hep bir müzik aleti çalma isteği vardı. Bu da özellikle bağlama üzerineydi. Süpürge saplarını bağlama yapıp sesini de ağzımızla çıkarırdık. İlk kazandığım parayla da bağlama aldım. Böylelikle türkülerle de daha yakından tanıştım.

Müzik konusunda aileden ya da çevreden bir destek geldi mi?

Bu noktada babam Mustafa Özdemir’in katkısını es geçemem. Kendisi de müzikle uğraştığı ve bağlama ile ilgili olduğu için ondan bazı şeyler öğrendim. Özellikle yöresel türkülerin birçoğunu aile büyüklerimden öğrendim. Bu işe tam olarak başladıktan sonra ise en büyük desteği köyüm Alpağut sağladı.

Dernekler bu desteğin neresinde?

Dağ-Der tarafından ve köy derneklerimiz tarafından birçok davet geliyor ancak bazılarına program yoğunluğundan dolayı katılamıyorum. Genç bir başkanımız var dolayısıyla kendisi de genç müzisyenlere oldukça sahip çıkıyor. Tüm dernek yöneticilerimize ve sivil toplum kuruluşlarımıza sizin aracılığınızla bir kez daha teşekkür ediyorum. Dağ-Der’in bundan sonrada yörede yetişmiş sanatçılara sahip çıkacağına inanıyorum. Tabi bu inancım sadece müzik konusunda olmamakla beraber yöremizden çıkacak yetenekli insanları da kapsıyor.

Müzik derdine ailenizi ihmal ettiğiniz oluyor mu?

Aslında tabi. Oluyor ama bu da işin bir cilvesi diyelim. Sonuçta müzik dünyasında zaman ve mekan farklılaşabiliyor. Sabit bir yeriniz yok. Neyse ki beni anlayan ve bana destek veren bir eşim var.

Bir dönem futbol oynadığınızı biliyoruz, yöremizden müzik dışında yetenekli gençler olduğunu söyleyebilir miyiz? Spor dalında mesela…

İmkanlarımız çok olmasa da imkansızlıkların bir imkana dönüştürülebileceğine inanıyorum. Örneğin temiz bir doğamız, ve henüz el değmemiş bir kültürel yapımız var. Böyle güzelliklerimiz sayesinde güreş, futbol gibi spor dallarının yanı sıra kültürel faaliyetlerde ulusal düzeye çıkabilecek çok yetenekli gençlerimiz olacaktır. Bunları da zaman zaman gittiğimiz okul çalışmalarında yakından görebiliyoruz.

Bursa kültürünün kalbinin Keles olduğu birçok platformda dillendiriliyor. Keles türkülere ne kadar katkı yapabiliyor? Mesela türküleri ulusal düzeye çıkarabilen bir kültürümüz var mı?

Bursa’da oynanan oyunlar Keles oyunlarıdır. Kültürel zenginliğimiz halk oyunlarıyla beraber Bursa’ya çok sık taşınıyor. Bunun yanında türküler de gidiyor elbette. Ancak şu hep aklımda bir soru işareti olarak duruyor, Keles olmasaydı Bursa kültürünü hangi kaynak beslerdi? Bunun yanında da derlenmeye hazır birçok zengin türkümüz bizleri bekliyor.

Derleme demişken, böyle bir çalışmanız var mı?

Keles Halk Eğitimi Merkezi Müdürümüz Gültekin Atar ile böyle bir çalışmamız olacak. Elbette bu ele defter kalem almakla olacak bir iş değil. Güçlü bir altyapı ve müzik bilgisini gerektirir. Gerekli çalışmaları bu noktada geniş bir ekip ile sürdürüyoruz. Yani notaya alacak arkadaşımızdan, türkü kaydını yapacak kişilere kadar geniş bir ekibimiz olacak. Bu çalışmaları daha öncesinde yapanlar olduğu için onlardan da destek alacağız.

Yöremizin gelecek yıllarını nasıl görüyorsunuz?

Bu soruyu kültürel olarak değerlendirmek istiyorum. Ekonomik ve demografik yapısını değerlendirecek büyüklerimiz elbette vardır.

Keles’in kendi oyunlarına ve türkülerine sahip çıkması gerekiyor. Şu an ki durum hiç iç açıcı değil. Çünkü yeni yetişen nesil kendi kültüründen bihaber büyüyor. Bunun da genç dimağlarda gelişebilmesi için ilkönce okullarda daha sonra da Halk Eğitimi Merkezi ile beraber kültürümüzün aktarılması gerekiyor. Bu noktada da bizler destek adına ön saflarda yer almaya hazırız.

Okuyucularımıza ve yöre insanımıza söylemek istedikleriniz var mı?

Kendi değerlerimize ve kültürümüze sahip çıkmalıyız ki bizi biz yapan unsurlar ortadan kalkmasın. Kötülüklere sahip çıkmayalım. Güzelliklere sahip çıkalım. Yıllar sonra Keles’in sesi olan siz Keles Güncel’e çıktığını zor ve kutsal yolda başarılar dilerim. İyi varsınız.

Biz de sana “iyi ki varsın” diyoruz Sevgili Ersan, yolun açık olsun.

Etiketler :

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa
Ensar Web Tasarım