Keles’teki göleti Başbakan açacak!
Keles’teki göleti Başbakan açacak!
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 12.12.2012 günü saat 12.00’de, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile yatırım maliyeti yaklaşık 16 milyar TL olan 112 tesisi toplu açılış ile hizmete...
11 Aralık 2012 17:46
Font1 Font2 Font3 Font4
ss

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 12.12.2012 günü saat 12.00’de, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile yatırım maliyeti yaklaşık 16 milyar TL olan 112 tesisi toplu açılış ile hizmete alacaklarını bildirdi.

DSİ Bursa 1. Bölge Müdürü Sinan T.Sarıoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, gölet ve sulama projeleri sayesinde mümbit arazilerin sulu tarıma kazandırılırken, HES ile de temiz, yerli ve yenilenebilir enerji üretimi sağlanacağını belirtti. Sarıoğlu, bu kapsamda Bursa Keles ilçesi Dağdibi, Epçeler, Pınarcık ve Baraklı köylerine ait 7 bin 650 dekar arazinin sulanmasına yönelik bin 300 bin metreküp depolama kapasiteli göletin tamamlandığını söyledi.

Dağdibi Göleti’nin Uludağ’ın eteklerinden gelen berrak ve temiz suları depolayacağını aktaran Sarıoğlu, “Proje, Bursa dağ köylerinde yaşayan vatandaşlarımızın köyden kente göçünü durduracak hatta geri dönüşü sağlayacak derecede önemli. Türkiye genelinde toplam 112 tesisin açılışının gerçekleştirileceği törende bölge sınırlarımız içindeki 3 adet tesisin toplu açılışı da yapılacak.” dedi.

Sarıoğlu, diğer projelerin ise Nilüfer ilçesi Çalı, Kayapa, Ürünlü ve Alaattinbey mahalleleri ile Yaylacık ve Tahtalı köylerine ait Çayırköy Ovası’nda 22 bin 240 dekarlık tarım arazisinin sulandığı Kayapa ve Çalı göletlerine ise cazibeli ve kapalı modern sulama sistemi kurulacağına değindi.

Sinan Sarıoğlu; “Bölgemizdeki Dağdibi göleti, Çayırköy Ovası Sulaması ile birlikte diğer projemiz olan ve Du Elektrik Üretim Firması tarafından tamamlanan Suluköy HES ile de yıllık 25 milyon kilovatsaatlik temiz, yenilenebilir ve yerli hidrolik potansiyel kaynak elektrik enerjisine dönüştürülecek.” ifadelerine yer verdi.

Etiketler :

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa
Ensar Web Tasarım