dünya halı yıkama
Orhaneli’de 700 yıllık yörük kahvaltısı geleneği
Orhaneli’de 700 yıllık yörük kahvaltısı geleneği
Bursa’nın Orhaneli ilçesinde 700 yıllık kahvaltı sofrası geleneği devam ediyor. Bursa’nın Dağ ilçeleri olarak bilinen ve yörenin en büyük ilçesi konumunda olan Orhaneli’de yüzlerce yıllık kahvaltı sofrası geleneği günümüzde hiç...
24 Aralık 2013 01:48
Font1 Font2 Font3 Font4
ss
Özkaynak

Bursa’nın Orhaneli ilçesinde 700 yıllık kahvaltı sofrası geleneği devam ediyor.

Bursa’nın Dağ ilçeleri olarak bilinen ve yörenin en büyük ilçesi konumunda olan Orhaneli’de yüzlerce yıllık kahvaltı sofrası geleneği günümüzde hiç bozulmadan devam ediyor.Gelen misafirlere unutulmaz bir kahvaltı yaptıran yöre,Van kahvaltısına en önemli rakip olarak görülüyor.Osmanlı mimarisi ve etrafı asma sarılı taş evlerde içeri girer girmez misafirleri tahta sedirler ve yer minderleri karşılıyor.Odun sobasında pişen yiyecekler ve soba üstünde odun ateşinde demlenen çay hem insanın ruhuna hem de midesine hitap ediyor.Tamamen organik reçel,zeytin,peynir,yağ ve sebzelerin yanı sıra kendi hayvanlarının gıdalarıyla dolu sofra insanı cezbediyor.

Büyük bir ilginin olduğunu söyleyen vatandaşlar,yüzlerce yıllık yörük kahvaltısı kültürünü yaşatmış olmalarının mutluluğunu yaşadığını belirttiler.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa
Ensar Web Tasarım