Manşet Yazarlar

15 Temmuz gecesi çok şey öğretti…

Bu gün hayatta olan bizler ne nesilmişiz aklım almıyor. Şanslı mıyız yoksa şanssız mı bilemedim. Yakın tarihte ne olaylara tanık olduk. Burada yazmıyorum ki biraz zihnimizi zorlarsak hatırlarız. Gerek dünya, gerek Türkiye siyasetinde olsun, gerekse doğa veya küresel konularda olsun birçok olaya şahit olduk. Evet son gördüğümüz ise 21. Yüzyıl’da kalkınma ve her alanda gelişim çağında hiçbir zaman sükunetin sağlanamadığı ülkemizde darbe girişimine de şahit olduk. Tabi ben ve jenerasyonumuz darbe görmediğimiz için görenlere kulak verdiğimizde darbenin tanımını elbette yapamadık. Gördüğümüz manzara ürkütücü de olsa darbenin kıyısından köşesinden bizde tanıştık ve gelecek kuşaklara anlatacak deneyimimiz oldu 15 Temmuz gecesi… Yaşanan ve oluşan sahnelere girmeye gerek yok ki herkes gördü ve yaşadı o geceyi.
Şimdi darbe veya girişimi bize neyi öğretti ve nasıl hareket etmeye yöneltti ona bakmak gerek. Halkın darbe istemediğini ve gerektiğinde göğsünü siper ederek tepkisini ortaya koyabileceğini gördük. Bugüne kadar bir kesimin söylemde bulunarak ilkeleriyle savunduğu ‘demokrasi kavramı’ artık toplumun tamamı tarafından dillendirilir oldu. Umarım bu düşünce sadece dilde değil, zihin ve davranışlarda da ortaya koyulur. Demokrasi eğer bu ülkede içselleşecekse ve demokrasi kültürü yaygınlaşacaksa bu, yerelden başlamak zorundadır. Yoksa tepeden inme demokrasi olmaz. Umarım halkımız sahip çıktığı demokrasiyi özümseyerek gerçek manada günlük yaşamına da yansıtır.
Gelelim darbe girişiminin siyasi yansımasına. ‘Her şerde bir hayır var derler’ ya siyasi açıdan bu darbe girişimi halk arasında olduğu gibi Ankara’da da birlikteliğe sahne oldu. Meydanlarda, kürsülerde, ekranlarda bir birine söylemedik laf bırakmayan siyasi liderler ekranlarda birlik, beraberlik çağrısı vermek için bir araya geldiler. Hatta Beştepe’de ki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi bile muhalefet liderlerini, ağırladı. Demek ki sorun milli-birlik ve bütünlükse kırgınlıklar da, söylemler de teferruat olarak kalabiliyor. Umarım gerek halk arasında gerekse siyasi arenada bu ruh her zaman sağlanır ve bundan sonra yaşanacak her ortamda pozitif etkileşim sağlanır.
Meydanlardaki birlik manzarası gösterdi ki, Türkiye bir Suriye, Mısır, Lübnan değil… Yedisinden yetmişine halkının azmiyle kazanılmış topraklarda, atalarının genlerine sahip olan Türk halkı istemedikçe, ne rejim, ne yönetim ne de farklı bir anlayış kabul görmez. Uzun lafın kısası 15 Temmuz darbe girişimi bu millete hem çok şey hatırlattı hem de çok şey öğretti. Umarım Allah bundan sonra böyle kötü emellerle Türk halkını sınamazda bu topraklar barış ve huzur hakim olur.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.