Yazarlar Yöreden

Acemler ve Timsah Arena Düğümü

 Bursaspor’un ligden düşmesi bütün Bursalılar için büyük kayıp. Bursaspor taraftarı yönetime küskün vaziyette. Yerel basından ise ciddi manada olumsuz tepkiler doğdu. Bu eleştiriler Bursaspor’un hedeflerini ve şekillenmesini etkileyecektir. Bursasapor taraftarı artık Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş gibi takımları kendi statlarında izleyemeyecekler. Trabzonspor gibi Bursa’da ciddi taraftar kitlesi bulunan takımda artık stadımıza gelmeyecek. Bursa gibi potansiyeli yüksek bir şehrin süper ligde takımının olmaması üzücü bir durum.

        Bursaspor zaten iki üç senedir düşmekten son anda kurtuluyordu. Tehlike çanları çok önceden çalmaya başlamıştı bile. Ben Bursa’nın takımının yeniden lige yükseleceğinden ümitliyim. Yalnız yıllardır beni rahatsız eden bir durum var. Bursa Timsah Arena Stadının Acemlerde ve Dikkaldırımda neden olduğu büyük trafik sorunu. Hele maç olduğu günlerde bu karmaşanın içerisinden çıkmak çok zor oluyor. Pek çok vatandaşımızın bu konudan da şikayetçi olduğunu biliyorum. Acemler birçok yolun buluşma noktası olduğu önemli bir kavşak. Bu yüzden haliyle trafik sorununun olduğu bir bölge. Burada hiçbir önlem alınmadan bu stadın buraya kondurulması bir belediyecilik sorunudur. Üstelik zaten trafiği felç olan bu bölgeye, timsah arenanın tam karşısına büyük bir hastane yapılıyor. Bu hastane bittikten sonra ise burada trafik iyice bir yumak halini alacaktır. Dikkaldırım ve Acemler bölgesi büyük alış veriş merkezlerinin, lüks otellerin ve konutların, kent parkının bulunduğu oldukça yoğun bir bölge. Önemli bir merkez. Üstelik geçiş noktası. Bursa nüfusunun sürekli arttığını ve trafiğe katılan araç sayısının her yıl arttığını göze alırsak buradaki düğümün acilen çözülmesi gerekliliği ortaya çıkar.

     Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur AKTAŞ bu bölgedeki trafik sorununu çözmeye niyetli gözüküyor. Ciddi bir planlama yapılırsa bu düğüm çözülebilir. Çözülene kadarda trafikte büyük sıkıntı yaşanacağı kesin.

   Bursa’daki diğer bir sorun ise kentsel dönüşüm. Bunun iyi örnekleri de var çok kötü örnekleri de. Ataevler’in bazı bölgelerinde yürüyen kentsel dönüşüm projelerini beğenmiyorum. Bursa’nın en nezih bölgelerinden biri olan Ataevler eski durumunu aratabilir. Diğer bir kentsel dönüşüm sorunu ise pek çok kişinin de şikayet ettiği Doğanbey bölgesinde yapılan Bursa’nın estetiğine ve görünümüne büyük zarar veren yüksek katlı konutlardır. Bursa gibi doğası ve tarihi mekanlarıyla ünlü bir kentin şehir yapılanması doğasına ve tarihine dikkat edilerek yapılmalıdır. Günlük değil uzun soluklu projeler geliştirilip Bursa geleceğe hazırlanmalıdır.

Trafik ve kentsel dönüşüm.

 Bu iki konuda atılacak adımlar Bursa’nın siyasi geleceğini belirleyecektir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.