Manşet Yazarlar

Bir kere de halkı muhatap alsanız ne olur?

Son günlerde çevre konusunda Keles bir hayli gündemde.

Malum yeni bir gölet projesi ortaya çıktı ve ağaç kesimleri gündeme yansıdı. Yakın mesafede Baraklı, Gököz, Keles göletlerinin olduğu bölgeye yeni bir gölet yapılmak istenmesi akıllara farklı düşünceler getirdi. Keles ve Baraklı sınırları arasında yapılmak istenen sulama amaçlı göletin yöreye sağlayacağı katkı on binlerce ağacın kesilmesine değer miydi orasını bilemem. Benim gibi yöre insanı da bilmiyor. Çünkü kimse konuyla ilgili halka bilgi vermiyor. Söylenenler kulaktan kulağa dolaşıyor. Sürekli göç veren yörede, tarım alanları hızla boş bırakılırken bu göletin yapılması ne kadar katma değer sağlayacak. Sanki o araziler susuzluktan mı boş bırakılıyor. Elbette hayır. Girdi maliyetlerinin yüksek olması, ürünlerin istenen fiyattan pazarlanamaması, iklim değişikliğine bağlı rekolte düşüşü zaten bölgede tarıma olan ilgiyi azaltmış durumda.

Neyse gölet yapılması gerekiyorsa yapılsın ancak umarım yok yere on binlerce ağaç boşa kesilmemiştir. İnsanı üzen başka boyut ise proje hakkında ilgili kurum (DSİ), yörenin mülki ve idari amirleri, belediye yetkilileri ve iktidar partisinin ilçe teşkilatı yöneticileri yani konudan bilgisi olan resmi yetkililer bir kere de halka bilgi verseler ne olur. Hadi halkla bir araya gelmek istemiyorsan yazılı, görsel medyayı kullanarak bari bir açıklama yapılsa. Halkı bir muhatap alsanız da ortalıktaki bilgi kirliliği ortadan kalksa… Bakın size bir örnek vereyim. Nilüfer Metro İstasyonu karşısında Nilüfer Belediyesi’nin yaptığı Üç Fidan Parkı’nda 25 yaşında 20 adet akça ağaç var. Bölgedeki bazı oturan daire sahipleri Nilüfer Belediyesi’ne kavakların kesilmesi için başvuruda bulunmuş. Sebebi de sonbaharda yaprakları, ilk baharda polenleri kirlilik oluşturuyor diye. Belediyenin ilgili müdürlüğü hemen konuyu Mahalle Komitesi’ne, muhtarlığa, Nilüfer Kent Konseyi’ne aktarmış. Sonra düzenlenen toplantıya, çevre sitelerde oturanlar, site yöneticileri, ilgili meslek odalarının temsilcileri, üniversiteden ilgili akademisyenler davet edilerek konuyu masaya yatırmışlar. Ortak görüş elbette kesilmek istenmesine ‘HAYIR’ çıkınca, kavak kesimi gündemden kaldırılmış.

İşte yönetimler arasındaki fark.

Neden Nilüfer Belediyesi’nin Türkiye’ye örnek, neden Başkan Bozbey’in 17 yıldır görev başında olduğu anlaşılıyor. Çünkü ortada demokrasi ve birlikte yönetim anlayışı var. İşte bu anlayışı keşke başkaları da örnek alsa da, ‘ben yaptım oldu’ görüşü ortaya çıkmasa. Özetle bir kerede halkı muhatap alında neler yaptığınızı değil yapacağınızı paylaşarak adım atsanız…

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.