Keles Manşet Yazarlar Yöreden

Bursalı mısın, İnegöllü mü ?

Dağ Yöresi yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kurbanlık telaşına düşmüşken, birkaç gündür yeni bir gündemin kargaşasını yaşıyor. OHAL kapsamında çıkarılacak Kanun Hükmünde Kararname ile 38 ilçenin il olacağına dair haberler geliyor.

Çorlu’dan Akhisar’a, Cizre’den Tarsus‘a varıncaya kadar…

Listede, mobilyası, köftesi ve kaplıcalarıyla nam salmış Bursa‘nın İnegöl ilçesi de var.

Aslında İnegöl’ün il olma hikayesi yıllar öncesine dayanıyordu ancak bir türlü hayata geçmedi.

İnegöl’ün il olması haberleriyle ilgili bugünlerde kulislerde yine konuşmalar başladı.

İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş,  Ankara ile sıkı diyalogları olan bir kişiden, “İnegöl kesinlikle il olacak” haberini almış. Türkiyemiz’e hayırlı olsun yapılırsa ancak bu olay Keles’i de yakından ilgilendiriyor. Eğer İnegöl il olursa büyük ihtimal Keles’te İnegöl’e bağlanacak. Artısı eksisi ne olur bilmem ama yöre insanı karardan sonra ‘Ben İnegöllüyüm’ diyecek. Bursalı kültürüyle yetişmiş nesiller nasıl alışacak bu deyime… İdari, yerel, sağlık ve kültürel hizmetler İnegöl’den sağlanacak Keles’e… Yani İnegöllü Kelesliler Kendir Yaylası’ndan Boğazova Geçidi’ni aşarak kavuşacak yeni iline. Yıllardır Bursa’nın Uludağ’ın arka yüzünde olan Keles bunda sonra Keşiş Dağı’nın arkasında kalacak. Yani arka yüzde kalan makus talihini yine aşamayacak.

Türkiye’nin en canlı ekonomilerinden biri olan İnegöl’ün nüfusu 249 bin 100 ve nüfus her geçen gün artıyor. Keles İnegöl pastasından ne kadar yararlanır onu bilemeyiz. Ancak kültürel ve coğrafik yönden çok etkilenecek o kesin…

Etkileri ne olur bilmemde şu ‘Ben yaptım oldu’ mantığı ne zaman ülkemizde son bulacak. Toplanmış devlet büyükleri karar alıyor, uygulanıyor. Sor balkım yöre insanı istiyor mu? İstemiyor mu? Referandum yap. Yüz yıllarca var olan geçmişi bir kararnameyle silip atmak ve değiştirmek çok mu kolay. Belki insanların kimliklerindeki, kütüklerindeki il ismi kolayca İnegöl olacak ama kafalardaki Bursalılık bilincini nasıl sileceksiniz. Halkın oyu ile seçilip vekil olarak parlamentoya gidenler, koltuğa oturup yönetici olanlar, kendilerini göreve getirerek temsil ettikleri kişileri bir anda unutuveriyor. Nerde demokrasi, nerde katılımcı yönetim anlayışı. AB’ye girmek için ülke kriterlerinde önce en alttan en üste yöneticilerin kafalarını değiştirmeleri gerekir.

Neyse anlaşılan Kurban Bayramı Keles’te biraz karmaşık duygularla geçecek. Tüm okurlarımızın ve hemşehrilerimizin mübarek Kurban Bayramı hayırlara vesile olsun…Nice güzel bayramlara…

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.