Keles Manşet Spor Yazarlar Yöreden

Bursaspor’un Gököz projesi umarım balon çıkmaz

 

Yıllardır merkeze uzak olduğu için kapalı kutu gibi görünen dağ yöresi artık makus talihini kırarak adından sıkça söz ettirir hale geldi. Harmancık’ta belediye tarafından yapılan turistik tesis, Orhaneli’de Sadağ Kanyonu çevre ve turizm düzenlemeleri, Keles’te Kocayayla için dillendirilen projeler bir anda dağ ilçelerini çekici hale getirdi. Tabi birde sıcak havaların bunaltıcı etkisi, şehirlerde giderek artan nüfus ve hayat şartlarını zorlaştırması, halkı dağ yöresine kaçmaya yöneltti. Son zamanlarda yörede satılan araziler, yapılan bahçeli yazlık evler, yörede hareketliliğe yol açıyor.

Son birkaç yıl içinde Kocayayla’da yapılması planlanan projeler dillendiriliyor. Şu ana kadar gözle görülür bir adım görülmese de, yöre için heyecan oluşturmaya yetiyor. Kocayayla’da planlanan turizm projelerinde son durum ne bilmem ama bugünlerde heyecan verici bir gelişme de Gököz Göleti’nde yaşanmaya başladı. Kendir’e yapılması planlanan Bursaspor Kamp Tesisleri projesinde rota, Gököz’e döndü. Basından da gördük ki Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursaspor Kulübü Başkanı Ali Ay, Bursasporlu idareciler, Keles Belediye Başkanı Mehmet Teke ve ilgili diğerleri… Gököz’de inceleme yapmışlar. 126 dönümlük Kendir arazisi Bursaspor’a geçtiğimiz aylarda tahsis edilmişti. Şimdi ise yine 100 dönümü aşkın Gököz’deki arazinin devri söz konusu. Devirler, geziler yapılıyor da artık somut icraatta gerek. Bu projenin yöreye katkısı elbette çok olacak. Bölgenin katma değerini ve potansiyelini değiştirecek. Ancak artık bir adım atılmalı. Kendir gibi rota buradan da başka bir yere kaymamalı.

Son dönemde Kocayayla yakınlarında yapılması planlanan göletin ne amaçla kullanılacağı ve verdiği çevresel zararlar gibi olumsuz manzaralarla karşılaşmayalım. Tarımsal sulama amaçlı yapılması planlanan gölet için on bine yakın ağaç kesildi. Bursa Barosu ve DOĞADER konuyla ilgili dava açtı ve yürütmeyi durdurma kararı alındı. Çıkan haberler ve kulağımıza gelen iddialara göre gölet, tarımsal veya içme suyu için değil, yapılacak golf sahasının çimleri sulamak içinmiş. Eğer öyleyse zaten söylenecek laf yok!. Bu konuda şimdilik pek karışmayalım ve gelişmeleri takip edelim. Uzun lafın kısası umarım heyecan verici Bursaspor projesi de balon olmaz ve arazi tahsisleri de boşa gitmez. Yöreye katma değer katacak proje hayata geçerse Bursaspor’un da her yıl kamp için yurt dışına verdiği 400-500 bin euro da cebinde kalır…

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.