Yörem Güncel

BÜYÜKORHANLI EĞİTİMCİLER- KELESLİ GÖNÜLLÜLER

BÜYÜKORHANLI EĞİTİMCİLER- KELESLİ GÖNÜLLÜLER
Avatar
Ali İzzet Atar( atar1983@hotmail.com )
24 okuma
31 Ocak 2019 - 22:30

Güzel haberler geliyor yörenin dört bir tarafından.

Memleketimize öğretmen olarak atanan bazı arkadaşlarımız yöremizin insanına örnek olacak şekilde halkımıza ve çocuklarımıza hizmet ediyorlar. Onlara teşekkürden fazlasını borçluyuz.

Yöremiz bazı imkanlar bakımından çeşitli zorluklar taşımaktadır. Bu durum eğitimciler için de geçerli; ama bazı arkadaşlarımız bu imkansızlıkları bir eğitimciye yakışır şekilde çözmüş. Takdir etmeden geçmek olmaz.

        Büyükorhan Lisesinde kantin bulunmadığı için öğretmen arkadaşlarımız bir proje geliştirmişler. Çocukların bu ihtiyaçlarını gidermek için ‘’Birbirimize Güveniyoruz ‘’ adlı projeyle  öğrenciler herhangi bir görevlinin bulunmadığı kantinden alış veriş yapıp, aldığı ürünün parasını oraya bırakıyorlar. Burası bir kamera ile de görüntülenmiyor. Öğretmen arkadaşlarımız hem okulun bir ihtiyacını gideriyor hem de bunu yaparken çocuklarımıza doğruluğu, dürüstlüğü ve birbirine güvenmeyi öğretiyorlar. Çocukları sadece bilgilerle yüklemiyorlar, ahlaken de eğitiyorlar. Memleketimizin ihtiyaç duyduğu insanları yetiştiriyorlar.

Hangimiz istemeyiz memleketimiz insanının doğruluğuyla, dürüstlüğüyle, güvenilirliğiyle bilinmesini?

Daha önceki yazılarım da bahsettiğim gibi yollarımız yapılır, yöremizden şehre göç durur, memleketimiz zenginleşir de insanımızı nasıl yetiştiririz önemli olan bu demiştim. Bu sebeple Büyükorhan Lisesindeki öğretmen arkadaşlarımın yaptıklarını unutamayız.

   Kelesin Göünüllüleri

Keleste ise Keles Çok Programlı Lisesi öğretmenleri kendi emekleriyle okul kütüphanesini onarmış, öğrenciler ve öğretmenler el ele okul kütüphanesini düzenlemişler. Öğretmenler öğrencilerine fedakarlık ve özveri konusunda örnek olmuşlar.

          Keles Anadolu Lisesi öğrencileri, öğretmenleri ile beraber köylerdeki yaşlıların evlerini ziyaret etmişler. Yaşlıların evlerini temizlemişler, yemeklerini hazırlamışlar, odunlarını kırıp sobalarını yakmışlar.  Bunlar bizler için çok güzel haberler. Çok önemli sosyal sorumluluk projeleri. Öğrencilerimizi böyle duyarlı bir şekilde yetiştiren öğretmenlerimiz yöremize en büyük hizmeti yapmaktadırlar. Her birine saygılarımı sunarım.

Aslında insanımız daha fazlası. Kentlere göç ettikçe bazı değerlerimizi de yitiriyoruz. Köy sosyal hayatının getirdiği, çocuklara nakşettiği güzellikler unutulmaya başlandı. Artık eskisi gibi köy odaları, köy heyet odası, barana gelenekleri olmadığı için çocuklarımızı istediğimiz değerlerle eğitemez hale geldik. Kaybolduk. Geçmişiyle ilgisiz kitleler haline gelmeye başladık.

Harmanalan köyünden Erzurumspora:

19 Kasımda Harmanlan köylüleri Mihraplı Camisinde mevlüt kandili programı düzenlediler. Bu programa  beni de davet ettiler. Sağ olsunlar çok güzel bir şekilde ağırladılar. Harmanalan köyü derneği başkanı Sadettin Bayındır bu programlarla köylüleri  bir araya getirmeyi amaçladıklarını belirtti. Sonra köyden Furkan Aydın adında bir gencin Erzurumspora transfer olduğunu  öğrendim.  Bu gencimiz futbolda önemli bir basamak atlayarak yörenin tüm gençlerine örnek olmuştur.  İnşallah yöremizden Türkiye’nin büyük kulüplerinde futbol oynayacak gençler, Türk Futbol tarihinde önemli başarılar elde edecek insanlar yetiştiririz.

Sağlıcakla kalın.

POPÜLER FOTO GALERİLER

Yörem Güncel Gazetesi 2009 - 2019