Yörem Güncel

Dağ yöresinde Bozbey ve Aydın heyecanı

Dağ yöresinde Bozbey ve Aydın heyecanı
Avatar
Ersin Yaşar( ersinyasar80@gmail.com )
34 okuma
31 Ocak 2019 - 22:21

Seçimlere yaklaşık iki ay kaldı. Meraklı bekleyişin ardından belediye başkan adayları birer birer açıklandı neredeyse… Birkaç yerde hala belirsizlik olsa da onlarda belli olacak önümüzdeki günlerde. Bu seçimler bir hayli çekişmeli olacak. Neden mi derseniz, daha adaylık sürecinde partiler isimlerini satranç oynar gibi hamle yaparak açıkladı birçok yerde. Bugüne kadar iktidar partisinin fırtına gibi estiği yerel seçimlerde, bu kez muhalefet partileri de önemli isimleri sahaya sürdü. İttifak arayışına girdi partiler ve güç birliğine gittiler. Adaylığı büyük merakla beklenen Nilüfer’in 20 yıllık Başkanı Mustafa Bozbey, Bursa Büyükşehir Belediyesi için CHP’nin adayı oldu. AK Parti ise mevcut Alinur Aktaş ile yola devam etme kararı aldı. MHP ve İYİ Parti de aday çıkarmayıp ittifaka girince büyükşehirde iki isim yarışacak.

Dağ ilçelerinde de partiler ince eleyip sık dokuyarak isimlerini belirledi. Büyükşehir kadar merak edilen bir diğer ilçede Osmangazi adayıydı. Birçok aday dile geldi ancak dağ yöresinden isimlerin geçmesi yöre halkını bir hayli heyecanlandırdı. Bir önceki seçimlerde CHP adayı olarak partisinin Osmangazi’deki yüzde 32 oy oranı ile rekor kırmasına vesile olan Erkan Aydın, birkaç yıldır dillendiriliyordu zaten ve açıklandı. AK Parti cephesinde ise mevcut Başkan Mustafa Dündar’ın yanı sıra Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu, Osmangazi İlçe Teşkilatı Başkanı Ali Yılmaz ve birkaç diğer isim daha kulislerde dile geldi. Ali Yılmaz, İrfan Tatlıoğlu ve Erkan Aydın gibi isimler dile gelince yöre halkında ayrı bir heyecan yaşanmaya başladı. Nitekim iktidar yeniden Mustafa Dündar’ı açıklayınca yine Osmangazi’nin dağ yöresi kökenli adayı Erkan Aydın oluverdi.

Geçmişteki diğer seçimlere bakılırsa bu yıl tüm Bursa’da olduğu gibi dağ yöresinde de Mustafa Bozbey ismi heyecana sebep oldu. Başkan Bozbey’in Nilüfer için yaptıkları ortada. Bu kez 20 yıllık deneyimini Bursa genelinde hizmet etmek için yola çıktı. Bozbey başladı Bursa’yı dolaşmaya…Elbette dağ yöresine de gidecek ve oradaki halkla da görüşecek. Dağ yöresinin sorunlarını yıllardır ben ve diğer meslektaşlarım dile getiriyoruz. Mustafa Bozbey de dinleyecek talepleri. Başkan Bozbey proje ve çözüm önerilerini elbet paylaşacaktır dağ yöresiyle. Dağ yöresinden Bursa’ya göç eden nüfusun büyük bölümü Osmangazi’de olduğuna göre tabiî ki Erkan Aydın ismi ayrı bir heyecan yaşattı. Satırlarımızın başında dediğim gibi seçimlere daha iki ay var. Dağ yöresi bu yıl Mustafa Bozbey ve Erkan Aydın  ile yeni bir seçim heyecanı yaşayacak. Halk görecek adayların projelerini ve 5 yılda bir eline geçen fırsatı kendince en iyi kullanacak. İlçe belediyelerindeki koltuklara talip olan adaylarda boy gösterecek dağ yöresinin virajlı, asfaltlı, çamurlu, çukurlu, tozlu yollarında… Ne diyelim adaylar çıktı meydana. İyi olan kazansın ama sonunda kazanan Bursa ve tabiî ki dağ yöresi de olsun.

POPÜLER FOTO GALERİLER

Yörem Güncel Gazetesi 2009 - 2019