Manşet Politika Yöreden

Erkan Aydın’dan bayram uyarısı

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde deri bağışlarının ekonomik değerine dikkat çekti.

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde deri bağışlarının ekonomik değerine dikkat çekerek; bunca yıldır çeşitli isimler altında toplanan kurban derilerinin FETÖ’nün parasal alt yapısının oluşturduğunu vurguladı.

Bu yıl vatandaşlardan daha dikkatli olmalarını isteyen Aydın, “Doğru adres, farklı maskeler altına gizlenen cemaatler değil, tüzel kişiliğini kanıtlamış yardım kuruluşlarıdır” dedi.

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, yaptığı yazılı açıklamada yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde ülke ekonomisi açısından büyük önem taşıyan deri bağışı konusunda uyarılarda bulundu.

Geçtiğimiz yıllarda farklı kisveler altında kurban derisi toplandığını hatırlatan Aydın, bu değerin birçok kişiyi haksız yere zengin ettiğini, aynı kaynağın FETÖ’ye aktarılarak, örgütün parasal alt yapısının oluşturulduğunu söyledi.

Aydın şöyle dedi: “AKP hükümetinin desteğiyle uzun yıllardan bu yana kurban derileri çeşitli isimler adı altında FETÖ için toplandı. Bu para halkımıza 15 Temmuz’da kendi ülkesine atılan bomba, kendi vatandaşına sıkılan mermi olarak geri döndü. Bu yıl yurttaşlarımız daha dikkatli olmamalılar. Çünkü kurban derilerinin ekonomik değeri çok yüksek.

Adı ne olursa olsun hiçbir cemaate, güvenilir olmayan hiçbir şahıs ve derneğe bu deriler teslim edilmemeli. Doğru adres, tüzel kişiliğini kanıtlamış yardım kuruluşlarıdır. THK, Kızılay, Mehmetçik Vakfı, LÖSEV gibi kurumlarımız ne güne duruyor? Bağışlarımız deri severlere değil, insan severlere” dedi.

Erkan Aydın, hükümetin 2013 yılında kurban derisi toplama yetkisinin THK alınmasının FETÖ’ye daha fazla kaynak yaratılmasının da önüne açtığını kaydetti. Aydın “Bugün FETÖ’yü düşman ilan edenler, dün onlara en büyük ekonomik gücü aktaranlardır.” dedi.

KURBAN DERİSİNİN EKONOMİK DEĞERİ

Erkan Aydın kurban derisinin ülke ekonomisi için önemine de dikkat çekerek TESK Başkanı Bendevi Palandöken’in de açıklamasını hatırlattı. Aydın söz konusu açıklamada: küçükbaş post derinin 10 TL, büyük baş derinin de 90-100 TL civarında satış değeri olduğu ,sadece kurban derilerinin değerinin 100 milyon lira tuttuğunun belirtildiğini vurguladı.

Aydın “ Bu rakamlar ülke ekonomisi için çok büyük. Üzülerek bakıyorum ki; farklı cemaatler bu rantı kapmak için son günlerde yeni bir kampanya başlattı. Halkımız bu konuda çok dikkatli olmalı. Bu kadar şehidimiz , bu kadar gazimiz varken, neden tarikatlara deri bağışı yapalım? Doğru adres tarikatlar değil, bu ülkenin çocuklarına olmalı” dedi.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.