Yörem Güncel

Harmanalanı hayırda buluştu

Harmanalanı hayırda buluştu
23 okuma
15 Mayıs 2018 - 12:20

KELES HARMANALANI KÖYLÜLERİ SAÇLI HABİP EFENDİ’Yİ ANMA VE MEZARLIK DUASI GÜNÜNDE BULUŞTU

Bu yıl 6.’sı düzenlenen Saçlı Habip Efendi’yi anma ve mezarlık duası günü yüzlerce kişinin katılımıyla Harmanalanı köyünde yapıldı. Saat 11.00’de köylülerin geçmişlerine dualar okuyarak başladığı program konuşmalar ve Saçlı Habip Efendi’yi tanıtımla devam etti.
Anneler gününe rast gelmesi nedeniyle Annelerin bu özel günleri de unutulmadı. Kuran-ı Kerim tilaveti ve Harmanalanı bayanlarının hazırladığı gözlemelerin ikramıyla devam eden etkinlikte Dernek Başkanı Sadettin Bayındır ve yönetim kurulu üyeleri bu anlamlı güne katılan misafirlere teşekkür etti.
Büyükşehir Belediyesi Fen işleri Daire Başkanı Feridun Tarım, Keles Belediye Başkanı Mehmet Teke, muhtarlar ve STK temsilcileri de hazır bulundu.


SAÇLI HABİP EFENDİ KİMDİR?

Türkmenistan nesli Özbek ve buhara yurdunun nesebinden gelen Keles civarı halkı için 19. yy.da Buharalı Şeyh Mehmet Efendi hal ehli derviş bir zad olan Saçlı Habib Efendi’ye irşad hizmeti için Bursa Keles Harmanalanı Köyü civarına bizzat göndermiştir. Halife Saçlı Habib Efendi de kendisi ve aile efratı ile Hamanalanı merkezli irşad hizmeti sürdürmüştür.
Hicri 1253 miladi 1837-1838 yıllarında vefat ettiği kabir taşı kitabesinde mevcuttur. Saçlı Habib Efendi’nin kabri, Harmanalanı Mahallesi eski cami kıblesi yanında eşi ve evladıyla beraber bulunmaktadır

Yörem Güncel Gazetesi 2009 - 2019