Keles Politika Sağlık

Keles İYİ Parti Başkanı Yakup Kaşın ölümden döndü

Olay Keles’e bağlı Bıyıklıalan Mahallesi’nde meydana geldi. Pazartesi günü bağ evine mobilya işleri yapmak için giden Keles İYİ Parti İlçe Başkanı Yakup Kaşın, elektrikli aletleri çalıştırmak için dışarıda bulunan jeneratörü çalıştırmak istedi. Jeneratör havanın kar yağışlı ve soğuk olmasından dolayı çalışmayınca içeriye aldı. Kaşın, içeride jeneratörle bir müddet daha çalıştıktan sonra, malzeme almak için dışarıya çıktı. Bu sırada kapı rüzgardan dolayı kapandı. Yedek anahtarı montunun cebinde bırakan Kaşın, akrabasında “yedek anahtar vardır” diye kapıyı zorlamak istemedi ve jeneratörün benzini bitince kendi kendine duracağı için evden ayrıldı.

2 gün sonra jeneratöre benzin alarak tekrar bağ evine gelen Kaşın, fazla işi olmadığı için jeneratörü dışarı çıkarmadan işine devam etti. Kısa süre sonra başı dönmeye, gözleri kararmaya başlayan Kaşın, başta grip olduğu için tansiyondan olduğunu sandı. Tekrar jeneratörü açıp yarım saat kadar çalışmaya devam ederken rahatsızlığının giderek arttığının farkına vardı. Jeneratörü kapatıp, odayı havalandırması işe yaramayan Kaşın zehirlendiğinin farkına vararak kendini dışarı attı.

Bilinç kaybı yaşamaya başlayan Kaşın, kardan dolayı yollar kapalı olduğu için ambulans yerine vakit kaybetmeden arkadaşını arayarak yardım istedi. Bu sırada uyumamak için elinden geleni yapan Kaşın’ı, traktörle olay yerine gelen arkadaşı Keles Devlet Hastanesine yetiştirdi. İlk müdahalesi burada yapılan Kaşın, Çekirge Devlet Hastanesine sevk edildi.

Yakup Kaşın korku dolu anları sosyal medya hesabından şöyle ifade etti:

” ÖLÜME BİR ADIM KALA
Bahçe evinde içeride ahşap işleri ile sedirler, yüklük v.s. birşeyler yapiyorum, jeratör ile elektirikli küçük el aletlerini çalıştırıyorum ara ara, 30 aralık 2019 tarihinde fırtına tipi şiddetli, jeratör dışarıda soğuktan çalışmadı.
Jeneratörü içeriye aldım, içeride çalıştı, bir iki tahta kestim kapattım, tahtaları vidaladım, tekrar makinayla tahta kesmek için jeneratörü çalıştırdım bir tahta kestim ve birkaç tahta daha almak için dışarıya çıktım, dış kapının anahtarını üzerinden çıkarıp kabanımın cebine koymuştum ve kabanımıda çıkartıp içeride bir kenara koymuştum, ben dışarıda tahta ayırırken kapı rüzgardan kapandı, kaldım dışarıda, anahtar içeride, kapıyı açamadım fazlada zarar vermemek için çok uğraşmadım, nasıl olsa yedek anahtarı var getirir açarım diye, tabi o arada jenaratör çalışıyor, benzini bitene kadar çalışacak sonra istop edecek.
Bıraktım geldim köye, yedek anahtarla 01/ 01/2020 yılının ilk günü saat 11:00 sıralarında gittim bahçe evine, yine güzel kar yağıyor, hatta video çekip paylaştım “çok güzel yağıyor diye”
Açtım kapıyı girdim içeri jeneratöre benzin koyup çalıştırdım jenaratörü dışarı çıkarmadım, 2 tahta kesip alıştırıp vidalayip işim bitecekti, tabiî 2 gün önceki benzin bitene kadar çalışan jenaratörün egzoz gazının içeride sinsice beklediğini hiç bir yerden hava almayan evde olduğunu aklıma getiremeden!
Neyse 2 tahta kestim jenaratörü kapattım tahtaları alıştırırken yarım saat veya 40 dakika sonra başım dönmeye gözlerim kararmaya başladı, fakat ben ilk baştan grip olduğum için tansiyon oynadı herhalde diye düşündüm.
Tekrar jenaratörü açtım yarım saat kadar çalıştı ve tahtaları el planyasi ile rendeleyerek alıştırdım jenaratörü kapattım, fakat benim baş dönmem ve gözlerimin kararması arttı durumu anladim, ben “hidro karbon” zehirlenmesi yaşıyordum, egzoz gazi zehirlenmesi.
Pencereleri kapıyı açtım havalandırmak için ama bana faydası olmayacak, kapattım pencereleri kapıyı çıktım yola, bahçe kapısı 25 metre kadar 2 kez attım kendimi toparlanıp kalktım, işte ozaman düşünüyorum ambulans arıyım yollar kış şartlarında fırtınadan kavak ağacı yıkılmış yolda zaten kapalı çamur ve kar, gelemez diye düşündüm, biraz daha yürümeye gayret ettim 30 metre kadar yürüdüm gidemiyorum, gözlerim kararması başımın dönmesi dik duramam beni ölüme biraz daha yaklaştırıyor, uyku basıyor, biliyorum uyursam bir daha uyanamayacağımı, soğuk çok üşüyorum uyku basıyor, köyden Tahir abiyi aradım tıraktörüyle beni almaya gel diye sağolsun hemen acil bir şekilde geldi o gelene kadar soğukta uyumamak için kendimi çok zorladım, biliyorum uyursam birdaha uyanamacağımı.
Tahir abi geldi traktörle köye getirdi evden pantolonumu ve parkemi değişip tahir abi beni otomobiliyle Keles hastanesine(sağlık ocağı) diyelim, getirdi.
İlk müdahaleyi yapan acil polikinlik doktorumuz Aybike AYRANCI kendisine çok teşekkür ediyorum, bursa çekirge devlet hastanesine sevk etti, ambulansla çekirge devlet hastanesine 18:00 sıralarında acile girdik orada yapılan tetkikler ve tedavimin tamamlanması akşam saat 21:30 gibi sona erdi taburcu edildim, keles’te ilk müdahale esnasında takılan serum ve oksijen yol boyu ve buradada devam etmesi, kandaki gaz basıncın düşmesine, her yarım saatte kan alarak ölçümler sonucunda tedavimin tamamlanmasında emeği geçen Keles’deki ve Bursa’daki doktorlarımız ve hemşerilerimize, Tahir Güler abimize, Kardeşim Aliye yeğenlerim Sadeddin, Samet ve bütün Aileme çok teşekkür ediyorum.
Bunu yazmamin amacı siz okuyucularımın başınada gelebilir, sakın kapalı alanda egzoz gazına maruz kalmayın bu jenaratör veya kesim motoruda olabilir lütfen dikkatli olun .
Yani kisacasi 2020 Yeni Yıla ben hastane acilinde başladım haydi hayırlısı bakalım, Allah hakkımızda ne kararlaştırdiysa o olur, Rabbim hayırlısını nasip etsin.”
Yakup KAŞIN.