Yazarlar Yöreden

MUSKA GİBİ YAZILAR

Karaağız köylüleri biyokütle enerji santralini istemedikleri için aylarca nöbet tuttular ve eylemler yaptılar. Seslerini duyurmak istiyorlardı. Bu konuda bir köşe yazarı olarak sessiz kalamadım. Köylülerin dinlenilmeye ihtiyacı olduğunu, dertlerinin çözülmesi gerektiğini yazmıştım. Şükür ki meseleleri halloldu. Sorunları çözüldü.

Harmanalan köylüleri köylerinin yakınına dökülen çöplerden şikayetçiydiler. Kötü koku yayan ve çevreyi kirleten bu çöplükten kurtulmak için çareler arıyorlardı. Pek çok makama ve kuruma şikayetlerini bildirdiler. Bu konuda da sessiz kalmadım. “Harmanalanın Çöpleri “adlı yazımda köylülerin seslerini duyurmaya çalıştım. Şimdi aldığım habere göre çöplük oradan kaldırılacakmış. İnşallah doğru bir haberdir. Bu köyünde sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı olduğuna inanıyorum.

Defalarca dağın kanlı yollarını yazdım. Yollarımızın bozuk olduğunu, kazalara davetiye çıkardığını, yolun medeniyet demek olduğunu yazılarımda belirttim.  Yollarımızda olan her kazada her ölümde bu yazıları tekrarladım. Bugünlerde yollarımızın düzeltileceği haberlerini duyuyorum. Çeşitli çalışmalar var. İnşallah köklü ve yeterli bir çalışma ile güvenli yollara kavuşuruz.

Ayaklar çırılçıplak adlı bir yazımda yoksul öğrencilerimizin kış aylarında yırtık ayakkabılarla gezdiğini gerçek bir hikâyeden esinlenerek yazdım. Hikâyeye konu olan çocuk ayakkabılarına kavuşsa da daha göremediğimiz öğrenciler vardır diyorum.

“Büyükorhanlı Eğitimciler Kelesli Gönüllüler” adlı yazımda yöremize fedakârlıkla hizmet eden öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizin güzel emeklerini alkışladım. Hayranlık duydum. Hepimiz adına teşekkürler ettim. Şimdi memleketten eğitim adına güzel haberler geliyor.

Keles’in eski tarihi camisinin ve hanlarının yakın zamanda yok olmasının tarihi miras açısından çok acı bir durum olduğunu yazmıştım. Şehirlerin tarihle beraber yaşadığını, geçmişe sahip çıkılması gerektiğini belirtmiştim. Yakup çelebi camisinin aslına benzer bir şekilde yeniden ilçeye kazandırılmasının uygun bir proje olabileceğini söylemiştim. Şu an ilçeye Yakup Çelebi adında bir cami yapılması planlanıyor.

Şimdi bana soracaksınız bunlar sen yazdın diye mi çözüldü diye. Bu soruyu” Onuncu Yılın Ardından” adlı bir yazımda bende kendime sormuşum.

“ Memleket sorunları, yöre sorunları çözülür mü, yazarak bunlar çözülür mü “

Ben bu sorunun cevabını hâlâ bilmiyorum; fakat ben yazarım şifa Allah’tan.

Zafer Bayramınızı Kutlarım

Bu arada Ağustos ayında tarihimizde birçok zafer vardır. 26 Ağustos 1071 Malazgirt Savaşı ve 30 Ağustos 1922 Başkomutanlık Meydan Muharebesi bunlardan en önemlileridir. Bayramımız kutlu olsun.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.