Eğitim Orhaneli Yöreden

Orhanelili Özel Öğrenciler üretime devam ediyor

Geçen eğitim öğretim yılında okul bahçesinde roka,maydanoz,ıspanak, soğan, marul ve patates yetiştirerek üretmenin mutluluğunu yaşayan öğrencilerimizle bu sene kümes yaparak yumurta üretimine başladı.

Hedefinde sağlıklı beslenme, meslek edindirme, birlikte çalışma alışkanlığı, üretmenin verdiği mutluluğu tatma, sorumluluk alabilme ve akademik eğitim’in verdiği yorgunluğu adeta bir terapi yaparak atma olan bu proje de Türkiye’nin ilk yerli yumurta tavuğu olan atak-sları okul müdürü Hikmet Bay’ın yardımlarıyla edinildi.

Bu tavuk larımızla doğal yumurta üretmek için kümesi sadece yumurtlama ve uyuma alanı olarak kullandık. Tavuklarımız günün geri kalan tüm vaktini bahçede gezinerek topraktan eşeleyerek çıkardıkları böcek ve solucanları yiyerek geçiriyorlar. Ayrıca okulumuz öğretmen ve öğrencilerinin evlerinde çöpe atacakları sebze ve meyve artıklarını geri dönüştürerek tavuklarımıza gıda takviyesi olarak vermekte. Bu konuda yardımcı olan Orhaneli’nin manav esnaflarına da teşekkür ettiler.

Özel eğitim sınıfının seçmeli tarım ve hayvancılık uygulamaları dersi kapsamında özel eğitim öğretmneleri Ahmet BOZBAY, Hasan Hüseyin ÖZER ve özel eğitim sınıfı öğrenceliri ilgili ders saatleri ve arta kalan zamanlarda kümesin inşasını gerçekleştirdiler, ilgili ders saatlarinde hayvanların bakımı, kümes temizliği, yumurta toplama vb. faaliyetlerine devam etmektedirler. Hayvan sevgisini özel eğitim öğrencilerine ve tüm okula yaymak için seferber olan okulumuz özel eğitim öğretmenlerinden Ahmet BOZBAY ve Hasan Hüseyin ÖZER e emeklerinden ötürü çok teşekkür ederiz. Maddi ve manevi tüm desteğini öğretmen ve öğrencilerinden esirgemeyen müdürümüz Hikmet BAY ve tüm öğretmenlerimize de teşekkürleri bir borç biliriz.

İsmail Kaya / Orhaneli

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.