Manşet Yazarlar Yöreden

Tuzaklı’da Offroad rezaleti

Offroad, 4×4 arazi araçları ile doğada zor koşullarda yol alma anlamına geliyor… Yani Türkçesi yol dışı, yoldan çıkma yolu olmayan yerlerde araç kullanmak gibi diyebiliriz.

Bu kez yoldan çıkan bu arkadaşlar; Tuzaklı köyünün çocuklarının top oynadığı sahanın tabiri caizse –ki bence caizdir- içine etmişler.

Fotoğrafları, DAĞDER yönetiminde de birlikte çalıştığımız şimdilerde Tuzaklı Tarımsal Kalkındırma Kooperatifi’ne önderlik eden Metin Atın ağabey çekti. Köyün piknik alanını, çocukların oyun alanını, futbol sahasını perişan edenler İstanbul’dan 12 Ocak tarihinde gelen 48 araçlık bir ekip.

Her biri laf aramızda muhtemelen kallavi arkadaşlar. Bir de paylaşımlarına “Olayı abarttığımızın farkındayız. Bu kez 48 araç maşallah. Bu da bizim farkımız” yazarak pazusunu gösteren emojiden şey etmişler.

Farkınızı gördük ama ‘offroad’ denilen bu olayın doğaya saygısız bir durum olduğunu düşünmüyordum bu güne dek. Ancak manzarayı görünce bu ‘demir at’ denilen araçların bir şekilde denetlenmesi ve doğal yaşam alanlarına zarar verilmesi halinde ağır cezalara maruz kalması gerektiğini düşünüyorum.

Metin ağabey ile görüştüm, oldukça üzgün.

Havalar bahara döndüğünde düzeltilecek epey iş var köyde.

Oysa Orman Mühendisi, Yaban Hayatı Uzmanı, Doğa Fotoğrafçısı, akademisyen unvanlı kişilerin imzasının olduğu “Doğaya Saygılı Off-Road” Manifestosu”nda bu konularda güzel kararlar var.

Köyün ortak kullanım alanlarına, çayır ve mera gibi alanlarla ilgili hassas olunması uyarısı yapılıyor. Bir madde de ise, köy halkının özellikle arazileri ve yaşadıkları bölge konusunda haklı olarak tutucu olduğu, köylerden geçerken araçların dikkatli kullanılması isteniyor.

Birçok alanda olduğu gibi bu kez de yöremize gelenler ekonomik değer bırakmak yerine yine zarar verip döndüler çok katlı dünyalarına.

Umarım bu bizim farkımız diyen arkadaşlar bu zararın da farkına varıp kendi aralarında bir dayanışma gerçekleştirip Tuzaklı’nın yüzünü güldürüp bir özür dilerler.

Ve bundan sonra;

Manifestolarında belirttikleri gibi: Özel arazilerden geçmeniz gerekiyorsa mutlaka izin alın. Üzerinde tarım yapılan, bitki yetişen veya yetiştirilen arazilere kesinlikle girmeyin! Doğal bitki örtüsüne, çim ve çayırlara, ağaçlara kesinlikle zarar vermeyin. Aracınızı araziye minimum zarar verecek şekilde kullanmaya özen gösterin. Özellikle yumuşak zeminlerde yeni kanallar açmamaya özen gösterin. Açılan her yeni kanalın yağmurla birlikte erozyona yol açtığını unutmayın!