Keles Yöreden

Yakup Çelebi Kimdir ?

Keles Merkez’de Adını taşıyan Hamam ve Cami bulunan, Keles Ertuğrulgazi mahallesinde yeni yapıalcak caminin ismini taşıyacak Yakup Çelebi Kimdir ?

Yakup Çelebi, Osmanlı tarihinde saltanat hırsı nedeniyle öldürülen ilk şehzadedir.

Şehzade Yakub Çelebi (d.1359 Bursa – ö.1389 Kosova), (Osmanlıca: الأمير يعقوب جلبي) 

I. Murad’ın Ful-Dane Hatun’dan olma üçüncü şehzadeleridir. Küçük yaşından itibaren çok iyi bir öğrenim görmüş, ayrıca idari ve askeri eğitime alıştırılmıştır. Bütün savaşlarda babasının yanında bulunmuş cesareti, kahramanlığı ve iyilikseverliğiyle kendisini herkese sevdirmiştir . I. Murad‘ın son seferi olan Kosova Meydan Savaşı’nda iki kardeş de büyük yararlıklar göstermişlerdi. Düşman yenilip, bunlardan bir kısmı kaçmaya başlayınca, Yakup Çelebi onların peşine takıldı; Son artıkları da temizledikten sonra geri döndü. Bu sırada savaş alanını dolaşmakta olan Birinci Murat, yaralı bir Sırplı tarafından hançerlenip öldürüldü. Taht, Yıldırım Bayezit‘e kalmıştı. Ancak Bayezit, Yakup Çelebi’nin tahta ortak olmasından, ya da saltanatı tamamen elinden almasından korkuyordu. Zaten eskiden beri onu kıskanırdı. Bu yüzden kardeşi düşmanı takipteyken onu yok etmeye karar verdi. Düşmanı takipten dönen Yakup Çelebi (30 yaşlarında iken) neye uğradığını anlamadan bir anda yirmi otuz kişinin hücumuna uğradı; kahraman şehzadeyi oracıkta öldürdüler. Yakup Çelebi’nin öleceği sırada: «Bayezit, bana kıydın, dilerim sen de bu tahtın hayrını görmeyesin» diye ağabeyine beddua ettiği söylenir. Yakup Çelebi, Osmanlı tarihinde, saltanat hırsı sebebiyle öldürülen ilk Türk prensidir. Bundan sonra bu, kardeş veya yakınları öldürme konusu, kanun niteliğinde bir gelenek olarak XVIII. yüzyıla kadar devam etmiştir. Yıldırım Bayezit, kardeşinin naa’şını Bursa’ya getirtmiş ve törenle defnettirmiştir. İznik’te Yakup Çelebi Camisi’nin kuzeybatısında bulunan türbe ile ilgili bir kitabe bulunmamaktadır. Yakup çelebi’nin Bursa’da Hüdavendigar Türbesinde gömülü olup, bu türbenin bir makam olması kuvvetle muhtemeldir. Yakup Çelebi’nin İznik’te camisi, türbesi ve Keles’te de hamamı bulunmaktadır. Bu türbenin XIV. yüzyılın sonlarına doğru yapıldığı bilinmektedir. Yakup Çelebi Türbesi 6.45×6.45 m. ölçüsünde kare planlıdır. Türbenin köşelerinde örme ayaklar yer almakta olup, bunlar birbirlerine sivri kemerlerle bağlanmıştır. Ayaklar ve kemerler tek sıra kesme taş, üç sıra tuğla ile örülmüştür. Bunlara dayanan pandantifli bir kubbe türbenin üzerini örtmektedir. Türbenin batısı sonradan örülerek kapatılmıştır.

Gazetemizin yazarı Ali İzzet Atar’ın konu ile ilişkşn ilgili yazısı için https://www.yoremguncel.com/tarihimize-sahip-cikamiyoruz-37777.html tıklayınız…

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.